Co dalej z rynkiem nieruchomości, gdy mieszkania się nie sprzedają?

Wydaje się, że okres, gdy rynkiem nieruchomości rządzili sprzedający, minął.

Galopująca inflacja, odcięcie od kredytów mieszkaniowych oraz wysokie stopy procentowe sprawiły, że sprzedaż mieszkań gwałtownie wyhamowała. Co dalej?

Nadchodzi czas kupujących

W ostatnim roku gwałtowny spadek sprzedawanych nieruchomości sprawił, że w mieszkaniówce nastąpił zastój. Sprzedający czekają na nabywców, którzy jak na razie nie są skłonni słono płacić za mieszkania.

Co prawda ceny na rynku wtórnym, jak i pierwotnym nie wzrosły, ale i nie spadają. A zainteresowanych kupnem jest mało. Analizując obecną sytuację, wydaje się, że czasy, gdy sprzedawcy rządzili rynkiem, minęły. Dziś nawet utrzymanie ceny nie daje gwarancji, że mieszkanie faktycznie sprzedamy, podczas gdy jeszcze dwa lata temu lokale szły dosłownie na pniu.

Na tę chwilę z rynku zostali niemal wyeliminowani nabywcy kredytowi, a inwestorzy oferujący gotówkę zaczęli dyktować warunki. Chcąc sprzedać mieszkanie w zadowalającej cenie, wydaje się nieuniknionym choćby kosmetyczna obniżka cen. A na to nie każdy sprzedający chce się zgodzić.

Czy impas zostanie przełamany?

Zastój w nieruchomościach sprawił, że większość osób, które planowały kupno nieruchomości woli poczekać, aż ceny zaczną spadać. Dotyczy to zwłaszcza klientów niedysponujących gotówką, którzy musieliby wspierać się kredytem hipotecznym. Na szczęście w tym roku szykuje się kilka zmian, które mają pobudzić rynek mieszkaniowy.

Jedną z nich jest rządowy program Pierwsze Mieszkanie, który ma być wparciem dla planujących zakup pierwszego mieszkania. Być może zmiana wskaźnika WIBOR na WIRON przyniesie także oczekiwane efekty w postaci obniżenia rat nowozaciąganych kredytów.

Jak na razie na horyzoncie rysuje się raczej rynek mieszkaniowy, na którym to gotówkowi klienci będą dyktować warunki. Jednak takich nabywców nie ma zbyt wielu, o czym doskonale wiedzą obie strony.

Czy zatem rynek nieruchomości w tym roku będzie wyglądał i jakie ceny mieszkań będą obowiązywać, czas pokaże.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *